18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali Başlıyor!

Festival bu yıl 18. yaşını kutluyor…

18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 16 Mart’ta İstanbul’da başlıyor. Buradaki gösterimler 22 Mart tarihine kadar devam edecek. Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek gösterimlerden sonra Küçükçekmece Cennet Kültür ve Sanat Merkezi ve ardından İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’ne ait Sinebüs ile şehrin 6 farklı köyünü gezecek.

18. Filmmor Kadın Filmleri Festivali, Filmmor Kadın Kooperatifi, Antalya Kadın Dayanışma Derneği, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği, Rosa Kadın Derneği, Mersin Kadın Emeği Kolektifi, Adana Kadın Platformu, Yalova Kadın Platformu dayanışması ile İstanbul’un ardından 4-5 Nisan’da Bodrum’da, 11-12 Nisan’da Antalya’da, 18-19 Nisan’da Mersin’de, 25-26 Nisan’da Yalova’da, 2-3 Mayıs’ta Adana’da ve 9-10 Mayıs’ta Diyarbakır’da seyirciyle buluşacak.

Her sene olduğu gibi tüm gösterim ve etkinlikleri ücretsiz olacak. 

Festivalin bu seneki bölümleri ve programda yer alan filmleri ise şöyle:

Hak Odaklı Sinema Bölümü Filmleri:


▪ Direnen Kadınlar / Chieko Yamagami
▪ Fundamental: Aslolan Mücadele / Sharmeen Obaid-Chinoy
▪ Kız Kulesi / Susanna Lira
▪ Sofia / Meryem Benm’Barek

Kadınların Sineması Bölümü Filmleri:


▪ Ablam / Burcu Aykar
▪ Arada Bir Yer / Selin Bonfil
▪ Beni Hâlâ Sevdiğini Söyle / Rui Ting Ji
▪ Britt-Marie Buradaydı / Tuva Novotny
▪ Cadı Üçlemesi 13+ / Ceylan Özgün Özçelik
▪ Cevher / Sinai Sganzeria
▪ Da Capo / İpek Efe
▪ Delphine ve Carole / Callisto Mc Nulty
▪ Dövüş #??? / Jee Woo Kim
▪ Duygular Dile Geldi / Wen Li
▪ Dünyanın Sonuna Kadar / Florence Bouvy
▪ Fakir / Helena Ignez
▪ Günaydın! / Şehbal Şenyurt
▪ Hayatın Büyük Soruları / Ingrid Hübscher
▪ Kayıt Dışı / Liana Chirita, Nicoleta Miron
▪ Kendi Işığındaki Kadın / Sinai Sganzerla
▪ Kovan / Eylem Kaftan
▪ Koyu Mavi / Sarah Gignac
▪ La Llorona / Rosana Cuellar
▪ Leonie, Oyuncu ve Casus / Annette Apon
▪ Masalcı / Fu Yang
▪ Oda / Latifa Saïd
▪ Oyun / Christine Jezior
▪ Porselen / Jenneke Boeijink
▪ Reverie / Ilgın Hancıoğlu
▪ Sana Dair Nefret Ettiğim Her Şeyi Seviyorum / Nadine Keil
▪ Yenilmezler Takımı / Ruxin Liang, Changjiang Wang, Michael Davin

Bedenimiz Bizimdir Bölümü Filmleri:

▪ Bedenimden Öte / Susanna Lira
▪ Flora / Chaerin Im
▪ Hokka Burunlu Kadınlar / Handan İpekçi
▪ Kırlangıçlar / Caroline Emery
▪ Singled Out / Mariona Guiu, Ariadna Relea

Cins-iyet-ler Bölümü Filmleri:

▪ Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi / Céline Sciamma
▪ At Çizerek Büyüyen Kızlar / Joanie Wind
▪ İtalya ve Bu Sular / Anja Franziska Plaschg, Loan Gavriel
▪ Kiraz Çiçekleri ve Şeytanlar / Doris Dörrie
▪ XY / Anna Karín Lárusdóttir

Feminist Bellek: Alice Guy-Blaché

Feminist Bellek bölümü bu yıl sinema tarihinin kurmaca film yapan ilk yönetmeni
Alice Guy-Blaché’yi selamlıyor; Feminizmin Sonuçları ve Düşen Yapraklar filmleri ile birlikte, erkek egemen film endüstrisindeki feminist inadı ve mirasını izleyiciyle buluşturan
Alice Guy Blaché’nin Anlatılmamış Hikâyesi var.

Film-i Takip

Film-i Takip bölümünde, Pelin Esmer’in, 2005 yılında ilk oyunlarını çıkaran Arslanköylü kadınları izlediği Oyun belgeseli, yine Arslanköylü kadınların 14 yıl sonraki oyunlarını izleyen Kraliçe Lear var.


By admin

Hobi olarak ilgilendiğim sinema ve dizi sektöründen en güncel haberleri sizlere ulaştırmak için uğraşıyorum :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir