Avrupa Hareketlilik Haftası başlıyor

 Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, 16-22 Eylül tarihleri arasında, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında insanları, kentleri birbirleriyle etkileşime, birlikte üretmeye, daha çok harekete çağırıyor. Sen de harekete geç, ‘Şehrini Kucakla’!

 

 Her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası ile şehirler, insanlar hareketleniyor. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu bu yıl Ankara, İzmir ve Kayseri’de hazırladığı neşeli ve ‘harekete geçiren’ etkinlik programı ile kentleri, insanları yeniden bir arada olmaya davet ediyor. Avrupa Hareketlilik Haftası, bir Avrupa Komisyonu Girişimi olarak tüm dünyada sıfır karbon, daha yeşil, daha temiz, sürdürülebilir ulaşım ve sürdürülebilir şehirler yaratmak amacıyla kutlanıyor. Her yıl farklı bir tema ile kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası’nın 2022 yılı teması Şehrini Kucakla”. Türkiye’de Türkiye Belediyeler Birliği’nin ulusal koordinatörlüğü ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonunun desteğiyle düzenlenen Avrupa Hareketlilik Haftası etkinliklerinin bu yılki sloganı ise “Çeşitlendir ve Devam Et” oldu. 

 

 Mikro Davranış Değişiklikleri ile Sürdürülebilir Kentler

Avrupa Hareketlilik Haftası boyunca Ankara, İzmir ve Kayseri’de paneller, söyleşiler, yürüyüş turları, çocuklar ve kadınlar için bisiklet sürüş eğitimleri, yoga dersleri ve oryantiring yarışmaları gibi birbirinden eğlenceli etkinlikler ile daha hareketli bir yaşam için farkındalık oluşturulacak. Ofise yürüyerek gitmek, bireysel araçlar yerine toplu ulaşımı, bisiklet kullanmayı tercih etmek gibi küçük davranış değişiklikleri, sürdürülebilir ulaşım ve kentler için teşvik edilecek. 

 

 Büyükelçi Landrut’tan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ziyareti 

Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri kapsamında 17 Eylül Cumartesi günü Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyler-Landrut, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaşı makamında ziyaret edecek.  

 

Aynı gün Altındağ Belediyesi’nde “Bisikletli Hareket ile Altındağ’ı Keşfet” etkinliği düzenlenecek. Altındağ Belediyesi ile Türkiye Belediyeler Birliği Avrupa Haraketlilik Haftası Lansman toplantısı, Başkent Millet Bahçesi’nde gerçekleştirilecek.

 

Toplantının açılış konuşmalarını; Dışişleri Bakan Yardımcısı Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyon Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı, Ankara Valisi Vasip Şahin ve Altındağ̆ Belediye Başkanı Doç. Dr. Asım Balcı yapacaklar.  

 

 Ankara’da ‘Otomobilsiz Pazar Günü’ Nasıl Olurdu? 

Karbon sıfır hedeflerine ulaşmak, toplu taşıma ve temiz, akıllı ulaşım çözümleri lehine farkındalık oluşturmak için Ankara’da 18 Eylül Pazar günü, “Otomobilsiz Pazar Günü” etkinliği düzenlenecek. Etkinlik Aşkabat Caddesi’nde (Bahçelievler 7. Cadde) hayata geçirilecek. Ankara’da, aynı gün Bahçelievler 7. Cadde trafiğe kapatılacak ve “Büyük Ankara Bisiklet Turu” gerçekleştirilecek. Bisiklet Turunu başlatmak için saat 11:00’de Kızılay AVM’de buluşma var. AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Meyer-Landrut ve AB büyükelçileri de bisiklet turuna katılacak. 

 

Ceza’dan Anıtpark’ta Halk Konseri 

Bahçelievler 7. Cadde 18 Eylül Pazar günü, konserler, yoga etkinliği, çocuklar için eğlenceli aktiviteler, dans etkinliği ve DJ performansı gibi birçok farkındalık etkinliğine de ev sahipliği yapacak. Bunlardan en harekete geçiren etkinlik ise ünlü rap şarkıcısı Ceza’nın Anıtpark’ta vereceği halk konseri olacak. Başkentliler Ceza konserinde gönüllerince eğlenecek. Elbette ritimleriyle coşturan Ceza Konseri’ne ve diğer tüm etkinliklere tüm Ankaralılar davetli!

 

İzmir’de hareketli bir program var 

İklim hedeflerine uyum, dijitalleşme, esneklik gibi başlıklarda trendleri yakalayan ve icraata dökebilen bir şehir olarak İzmir, Avrupa Hareketlilik Haftasını ‘hareketli’ bir program ile kutlayacak. 

 

“Kentsel Hareketlilik Planı” Proje Açılışı Yapılacak

İzmir’de de “Otomobilsiz Kent Günü” etkinliği gerçekleştirilecek. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, İzmir'de düzenlenecek Otomobilsiz Kent Günü’ne katılım gösterecek. Aynı gün Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planı (SUMP) Proje’sinin Açılış Etkinliği yapılacak. İzmir’in Avrupa Birliği hibesi ile yürüttüğü iklim ve enerji politikalarını ilgilendiren 4 projesi bir Açıkhava Televizyon programı ile ekranlara gelecek. Programa Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer katılım gösterecekler. 

 

Denizde Karbonsuzlaştırma Tartışılacak

Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında Türk şehirlerinde hareketliliğin karbondan arındırılmasını tartışan bir dizi çalıştayın ilki İzmir’de gerçekleştirilecek. Bu kapsamda 23 Eylül Cuma günü Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Dünya Bankası tarafından düzenlenen ‘Şehir Limanları ve Denizde Karbonsuzlaştırma’ çalıştayında açılış konuşması gerçekleştirecek. Bu özel etkinliğin teması ise ‘Şehir Limanları’ olacak. 

 

Kayseri’de Cumhuriyet Meydanı’na Tramvay ile Ulaşım

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyler-Landrut, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında Kayseri Büyükşehir Belediyesini ziyaret edecek. Büyükelçi ve beraberindeki heyet Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nden toplu ulaşımın en güzel alternatiflerinden ve Avrupa Hareketlilik Haftası temasına uygun olarak giydirilen tramvayı kullanarak Cumhuriyet Meydanı’na ulaşım sağlayacaklar. 

 

Bu yıl 41 ülkeden 2217 şehir ve kasaba katılıyor

Avrupa Komisyonu’nun 2002 yılından bu yana düzenlediği Avrupa Hareketlilik Haftası kentleri ve belediyeleri sürdürülebilir ulaşım tedbirleri almaya ve desteklemeye yönlendiriyor. Bu yıl, Türkiye’de 204 farklı lokasyonda etkinlik düzenlenirken, Türkiye ile toplamda 41 ülkeden 2217 farklı şehir ve kasaba Avrupa Hareketlilik Haftası için kayıt yaptırdı. Tüm katılımcılar tarafından sisteme şu ana kadar 494 yeni hareketlilik etkinliği girildi.  

 

Animasyon filmimizi izleyerek bilgi edinebilirsiniz!

Avrupa Hareketlilik Haftası ile ilgili biri uzun diğeri kısa versiyon olmak üzere    hazırladığımız animasyon filmlerimiz yayında. Kısa versiyon için bu linkin ve uzun versiyon için bu linkin  üzerine tıklayarak bu özel haftaya ilişkin hazırladığımız animasyon filmlerimizi izleyip fikir edinebilirsiniz.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 6000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı